Yazılarımız

Halı Yıkamacılar Halıları Nasıl Yıkıyor

Halı Yıkamacılar Halıları Nasıl Yıkıyor?

Halı yıkama aslında profesyonel olarak yapılması gereken bir hizmettir. Ancak günümüzde insanlar ekonomik zorluklar yüzünden halılarını evlerinde elleriyle yıkamaya başladılar. Ancak ne kadar sağlıklı olur? Tartışılır. Bu nedenle bizim tavsiyemiz halıların bu işi profesyonelce yapan halı yıkamacılara yıkatma tarafındadır. Peki, halı yıkamacılar halıları nasıl yıkıyor?

Halı yıkama fabrikaları özellikle halı yıkama için kurulmuş alanlardır. Bu alanlarda halılarınızın evinizden alınmasından tutun da ta ki tekrar yıkandıktan sonra evinize bırakılmasına kadar süren bir süreçtir. Halılarınızı yıkatmaya karar verdiğinizde ilk öncelikle bir halı yıkama firmasıyla görüşmeniz gerekecektir. Aklınıza ve hesabınıza yatan bir firmayla anlaştığınız zaman adres vererek siparişinizi oluşturursunuz. Halı yıkama fabrikasında servis gelerek evinizden halılarınızı alır. Halılarınızı alırken halılarınıza bir barkod veya bir numara yapıştırılır. Bu sistem sayesinde halı yıkama fabrikalarına giden halılarınız başkalarının halılarıyla karıştırılmaz. Halı yıkama fabrikasına gelen halılar türüne göre ayrıştırılır. Yün halılar, akrilik halılar, şagi halılar, el dokuma halıları her birinin ayrı ayrı yıkama parkurları vardır. Veya en azından hangi halı nasıl yıkanacak ona karar verilir. Yıkama parkuruna alınan halıların ilk öncelikle üzerindeki tozdan, kıldan, tüyden veya buna benzer çeşitli materyallerden arındırılması sağlanır.

Hav alma işlemi denilen bu sistem sayesinde halıların yıkanma sırasında oluşabilecek olası bir temizliği engel olacak durumdan kurtarılmasıdır. Sonra halılar otomatik halı yıkama makinasına alınır. Otomatik halı yıkama makinaları fırça sayılarına göre değişiklik göstermektedirler. Su, deterjan ve dönen fırçalar sayesinde halı yavaş yavaş makine tarafından yıkanarak diğer taraftan yıkanmış olarak çıkar.

Yıkanma işlemi tamamlanan halılar halı sıkma makinalarına alınır. Burada yüksek devirde sıkılan halılarda su orana yok denecek kadar azdır. Sadece nemli bir halı olarak kalır. Çoğu halı yıkama fabrikalarında bu makine bulunmaktadır. İyice sıkılan halılar daha sonra kurumak üzere kuruma askılıklarına ya da kurutma odası bulunan halı kurutma odalarına alınır.

Halılar belirlenen sürede kurutulduktan sonra, kalite kontrol odalarında tekrar incelemeye alınır. Burada halılar tam olarak yıkanmışımdır, halılarda yıkanma sırasında bir zarar oluşmuşumdur, bunlara bakılır. Sağlam olarak yıkamadan geçen halılar tekrar paketlenme makinalarından geçirilerek paketlenip teslimata hazır hale getirilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus halıların paketlenmesi sırasında ağız kısmının tam olarak kapatılmaması gerektiğidir. Çünkü tam kapatılan halılar oluşan nem sayesinde rutubetlenir ve buda halılarda küf meydana getirir.

Eve teslim edilen halılarınızı geldikten sonra yıkanma sırasında konulan poşetlerden bir an önce çıkartın. Küf halılarınıza aşırı derecede zarar vererek kullanılmaz hale getirebilir.

Bunuda Okuyun

halıdaki küf lekesi nasıl çıkar

Halıdaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar? Halıdaki küf lekesi genellikle halıların nemli kalması veya bulunduğu yerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir